Z okazji Dnia Bibliotekarza przedszkolaki udały sie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy, by złożyć pracownikom biblioteki najserdeczniejsze życzenia: satysfakcji z wykonywanej pracy, wytrwałości i twórczej inwencji w propagowaniu czytelnictwa oraz podziękowały za owocną współpracę,
Archiwum Aktualności
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
DZIEŃ STRAŻAKA
W dniu 04.05. 2023r. dzieci z naszego przedszkola miały okazję spotkać się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy. Głównym celem spotkania było bliższe poznanie zawodu strażaka, wdrożenie do przestrzegania zakazów i zasad zachowania bezpieczeństwa w domu i przedszkolu, nabycie umiejętności właściwego zachowania się podczas pożaru oraz utrwalenie numeru alarmowego Straży Pożarnej. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Przedszkolaki doskonale już wiedzą, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych czy powodzi. Następnie dzieci oglądały stroje strażaków, sprzęt, wóz strażacki i jego wyposażenie oraz miały możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, a także posiedzenia w wozie strażackim.
Największą frajdę sprawiło przedszkolakom lanie wody z węża strażackiego. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy strażakom za spotkanie.
31
DZIEŃ ZIEMI
21 kwietnia 2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe. W tym dniu królował kolor zielony .Dzieci z grupy IV i V przygotowały ekologiczne przedstawienie dla młodszych kolegów z przedszkola o tym jak należy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Na koniec wszystkie grupy przedszkolne brały udział w akcji " Sprzątamy dla Polski," wszystkie dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki sprzataly swoje najbliższe otoczenie. Na koniec, każdy dostał pamiątkowy dyplom „Przyjaciela Przyrody”
7
Wycieczka do Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu
21.04.2023r. dzieci z oddziału III uczestniczyły w warsztatach ręcznego wykonywania ozdobnego mydła w Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Uważnie wysłuchały prelekcji na temat higieny osobistej oraz sposobu wykonywania mydełek. Samodzielnie wybierały zapachy i barwniki do swoich mydełek, które następnie zabrały do domu. Oglądały też projekcję multimedialną „ Z higieną przez wieki”. Warsztaty te były cenną lekcją uzupełniającą zajęcia dydaktyczne w przedszkolu.
8
Konkurs plastyczny "Humor i zabawa w utworach Jana Brzechwy"
Zapraszamy do udziału w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym „Humor i zabawa w utworach Jana Brzechwy”
Konkurs plastyczny Humor i zabawa w utworach Jana Brzechwy- regulamin
KONKURS RECYTATORSKI NA SZCZEBLU GMINNYM
14 kwietnia 2023r. odbył się konkurs recytatorski na szczeblu gminnym zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy. Wzięło w nim udział pięcioro dzieci z naszego przedszkola wyłonionych w konkursie recytatorskim zorganizowanym w naszym przedszkolu:
1.Maja Kawecka –oddział IV
2. Kornelia Zawisza – oddział V
3.Hanna Legocka – oddział V
4.Oliwia Drabik – oddział III
5.Mikołaj Kaczmarczyk – oddział III
Wyróżnienie otrzymała Maja Kawecka z oddziału IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Serdecznie dziękujemy dzieciom za ich trud włożony w naukę wierszy oraz chęć wystąpienia przed szerszą publicznością oraz rodzicom za pomoc w nauce wierszy i przygotowanie dzieci do konkursu.
5
DZIEŃ CZEKOLADY
12 kwietnia przypada "Dzień czekolady". W tym dniu dzieci z oddziału "Muchomorki", poznały historię i etapy powstawania czekolady i ustaliły podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Rozpoznawały smaki różnych czekolad, zapoznały się z piosenką oraz przeprowadzone zostały zajęcia sensoryczne i plastyczne na terenie przedszkola i biblioteki w Wierzbicy.
1
DZIEŃ SŁUŻBY ZDROWIA
Dnia 4 kwietnia 2023r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się z wizytą do pobliskiego Ośrodka Zdrowia w Wierzbicy z okazji Dnia Służby Zdrowia. Przedszkolaki złożyły wszystkim pracownikom życzenia, wręczyły słodki upominek oraz wykonaną ozdobę wielkanocną. Celem tego działania było ukazanie roli i znaczenia służby zdrowia, budzenie szacunku i wdzięczności wobec pracowników służby zdrowia, kształcenie przekonania o ogromnej roli służby zdrowia oraz pobudzanie motywacji do dbania o własne zdrowie.
2
Warsztaty z udziałem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich
30 marca w oddziale IV i V odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem rodziców i zaproszonych gości, pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które opowiedziały o tradycjach wielkanocnych obchodzonych dawniej i dziś , następnie wspólnie z dziećmi i rodzicami przystąpiły do robienia wielkanocnych palm. Każdy wykazał się dużą kreatywnością i pomysłowością. Wszystkim obecnym na warsztatach gościom, rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony i poświęcony czas .Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły wszystkim oczekiwanie na święta i wprowadziły w wielkanocny nastrój.
17
Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
28 marca dzieci z oddziału IV i V wybrały się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dzieci zaczęły swoje zwiedzanie od spaceru po parku, w którym znajdują się piękne rzeźby wykonane przez wybitnych artystów. Kolejnym punktem było zwiedzanie pałacu Józefa Brandta.Ostatnim punktem, była twórcza praca dzieci na warsztatach plastycznym, gdzie każdy miał okazję zrobienia swojego wielkanocnego zajączka. Wycieczka ta była ważną lekcją dla dzieci a zarazem wspaniałą przygodą.
47
Spektakl muzyczny "Dzwonnik z Notre Dame"
Dnia 13 marca dzieci z oddziału III, IV, V wybrały się do teatru do Radomia na spektakl muzyczny "Dzwonnik z Notre Dame". Przedstawienie bardzo podobało się naszym przedszkolakom i dlatego czas ten upłynął nam bardzo szybko. Na koniec spektaklu aktorzy otrzymali od dzieci wielkie brawa.
1
"Wszystko rośnie - nasz mały ogródek"- projekt edukacyjny w grupie "Biedronki"
Dzieci z grupy "Biedronki " w miesiącu marcu wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt."Wszystko rośnie- nasz mały ogródek ". Początek wiosny to najlepszy czas na sadzenie nowalijek. Dzieci z wielką radością przyjęły ten fakt, iż staną się ogrodnikami i założą własny ogródek. Dzieci z chęcią prowadziły obserwacje a kiedy wszystko urosło, mogły spróbować, rzeżuchy, szczypioru. Jedzenie nowalijek, to zdrowie i dobre samopoczucie.
17
"My lubimy witaminki - hodujemy nowalijki" - projekt edukacyjny w grupie "Muchomorki"
W marcu w grupie "Muchomorki" został zrealizowany projekt edukacyjny "My lubimy witaminki - hodujemy nowalijki". Celem projektu było zachęcanie dzieci do spożywania posiłków wzbogaconych nowalijkami. Dzieci przeprowadziły różne działania służące poszerzaniu wiedzy na ten temat. Podsumowaniem projektu było wykonanie pasty jajecznej z wyhodowanymi przez dzieci nowalijkami. Było bardzo smacznie, a posmarowane pastą kanapki zachęcały do zjedzenia.
38
POWITANIE WIOSNY
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny 21 marca jest bardzo ważny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszego przedszkola. W tym dniu w strojach obowiązywały wiosenne barwy, a przede wszystkim kolor zielony. Dzieci piosenkami, wierszami oraz tańcem witały najpiękniejszą porę roku – WIOSNĘ. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre.
16
"Zdrowo się odżywiam i o dobrą formę dbam" - projekt edukacyjny w grupie "Kaczki Dziwaczki"
W grupie V realizowany był projekt edukacyjny " Zdrowo się odżywiam i o dobrą formę dbam". Celem projektu było poszerzanie świadomości dzieci w zakresie zdrowego odżywiania oraz nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie.
Zaplanowane zajęcia realizowane były według ustalonego harmonogramu. Dzieci zdobywały wiadomości i umiejętności związane ze zdrowym odżywianiem poprzez różne aktywności. Na podsumowanie projektu, dzieci zrobiły pyszny sok owocowy.
2
"Wiosna na parapecie" - projekt edukacyjny w grupie "Stonogi"
W oddziale dzieci 5- letnich w dniach 06.03.2023- 10.03.202 był realizowany projekt „ Wiosna na parapecie” ze szczególnym zwróceniem uwagi na hodowlę nowalijek takich, jak: szczypiorek, natka pietruszki, koperek, rzeżucha. Celem projektu było budowanie wiedzy o zdrowym stylu życia oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Pomimo dostępności warzyw przez cały rok, nowalijki traktujemy jako coś sezonowego, co można wyhodować samodzielnie w warunkach domowych. Dzieci poznały wyposażenie sklepu ogrodniczego, uzyskały wiedzę, jak hodować nowalijki w warunkach domowych, wzięły udział w doświadczeniach z ziemią, sadziły cebulę, pietruszkę w celu uzyskania szczypiorku i natki pietruszki, siały nasiona szczypiorku, rzeżuchy natki pietruszki, koperku i obserwowały ich wzrost. Rozpoznawały nowalijki po smaku, zapachu, dotyku, porównywały cebule jadalne i kwiatowe, a także wykazały się zdolnościami plastycznymi związanymi z projektem. Podsumowaniem projektu było wykonanie zdrowych , kolorowych kanapek z pastami: twarogową i jajeczną wzbogaconymi poznanymi nowalijkami oraz innymi warzywami we współpracy z zaproszonymi rodzicami, a potem wspólna degustacja.
Wszystkie zadania związane z projektem dzieci wykonywały z dużym zainteresowaniem i ciekawością a przy tym dobrze się bawiły.
16
"Mleko" - projekt edukacyjny w grupie "Żabki"
W miesiącu marzec w grupie Żabek realizowany był projekt edukacyjny „Mleko”. Dzieci zdobyły wiedzę na temat mleka uczestnicząc w zajęciach, zabawach dydaktycznych i badawczych. Podczas wycieczki do sklepu dowiedziały się jakie produkty spożywcze powstają z mleka. Zaproszony ekspert Pani intendent przybliżyła dzieciom korzyści płynące ze spożywania nabiału. Dzieci poznały pochodzenie, wygląd, smak i właściwości mleka. Projekt okazał się bardzo ciekawy i sprawił dzieciom wiele radości.
21
Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego
Dnia 02.03.2022r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Brzechwa dzieciom”. Konkurs adresowany był do wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci poezją, zaprezentowanie umiejętności dzieci z różnych grup wiekowych oraz popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy.
Wszystkie dzieci prezentujące swoje wiersze ukazały swoją interpretację wiersza, a także świetnie poradzili sobie z pamięciowym opanowaniem długich wierszy. Wybranie trzech pierwszych miejsc zarówno wśród 3-4 latków jak i 5-6 latków było nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej. Jednakże żadne dziecko nie zostało bez nagrody.
Jury wyłoniło następujących laureatów
Grupa 3-4 latków Grupa 5-6 latków
I miejsce – Wanda Bąk I miejsce – Maja Kawecka
II miejsce – Zofia Błeszyńska II miejsce – Mikołaj Kaczmarski
III miejsce – Michał Kordys III miejsce – Kornelia Zawisza
Wyróżnienie– Helena Ogorzałek
Pozostali uczestnicy konkursu: Oliwia Drabik, Wojciech Spadło, Gabriella Kondrataviciute, Natalia Arak, Hanna Pyzara, Zachary Korgul, Rafał Pietrzak,Hanna Legocka, Joanna Jarząbek, Anna Dygas.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu, przedszkolakom za piękne występy. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
29
Cyrk "SZOK" w przedszkolu
01 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu ukraiński cyrk „Szok”. Wszystkie dzieci – począwszy od maluchów aż do starszaków – z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców. Na sali zapanowała magiczna aura, można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Przedszkolaki mogły spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy.
Przedszkolaki doskonale się bawiły oglądając występy cyrkowców i nagrodziły artystów gromkimi brawami, na które bezsprzecznie zasłużyli!
28
Przegląd "Kolęd i Pastorałek"
Dnia 31.01.2023r. Dzieci z oddziału IV i V wzięły udział w IX Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w GOK w Wierzbicy. W kategorii soliści wyróżnienie otrzymali Hanna Pyzara i Kacper Wielgosik. W kategorii - zespół dzieci zajęły II miejsce. Gratulujemy dzieciom wspaniałego występu i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
1
Archiwum Aktualności
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
„ BRZECHWA DZIECIOM”
1. Organizator konkursu: Gminne Przedszkole Publiczne im. Jana Brzechwy w Wierzbicy.
2. Koordynatorki: Bożena Kosowska, Anna Jeziorska3.Tematyka konkursu: Wiersze Jana Brzechwy opanowane pamięciowo i prezentowane
indywidualnie przez dziecko w wieku przedszkolnym 3- 6 lat.
4. Cele konkursu:- popularyzowanie poezji dziecięcej Jana Brzechwy,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie dzieci twórczością Jana Brzechwy,
- zachęcanie do występów przed publicznością,
- prezentacja umiejętności dzieci,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze,
- rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności,
- rozwijanie ekspresji i wrażliwości estetycznej,
- doskonalenie wyrazistej mowy, rozwijanie pamięci, wyrabianie odwagi i śmiałości,
- doskonalenie prawidłowego interpretowania utworu,
- podnoszenie poziomu kompetencji językowych oraz zasobu słownictwa,
- uświadomienie konieczności respektowania reguł konkursu.
5. Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla dzieci 3-6 letnich,
- konkurs ma formę prezentacji wierszy autorstwa Jana Brzechwy,- uczestnik występuje INDYWIDUALNIE,
- oceny recytacji dokonuje komisja konkursowa powołana przez organizatora,
- recytację ocenia komisja stosując skalę 1-5 punktów,
- zgłoszenia do konkursu należy kierować do nauczycielek poszczególnychoddziałów do dnia 27.01.2023r. poprzez dostarczenie karty zgłoszeniowej,
- konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
3-4 latki – przygotowują jeden wiersz Jana Brzechwy
5 – 6 latki – przygotowują dwa wiersze Jana Brzechwy
- rodzice indywidualnie przygotowują swoje dziecko do udziału w konkursie.
6. Przebieg konkursu:
Konkurs odbędzie się 2 marca 2023r. o godz. 11.00 (w naszym przedszkolu)
Po zaprezentowaniu przez dzieci przygotowanych wierszy Jury uda się na naradę, po której zostanie ogłoszony werdykt.
7. Kryteria oceny
Oceny prezentacji dokona Jury uwzględniając:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie (odpowiednio dobrane do możliwościwiekowych dzieci oraz rozwoju ich mowy),
- interpretacja tekstu poetyckiego,
- wyraz artystyczny – uzasadniony gest sceniczny, element ruchu,
- kultura mowy (wyrazistość artykulacyjna, słyszalność).
- ogólne wrażenie artystyczne (naturalność wykonawcy, osobowość sceniczna).
7. Nagrody dla laureatów.
Laureaci I, II , III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy.
8. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej przedszkola.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.
Załącznik 1
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA
W KONKURSIE RECYTATORSKIM
,,BRZECHWA DZIECIOM”
1. Imię i nazwisko wychowanka ..................................................................................................
2.Wiek: ..........................
3. Oddział: ..........................................
4. Imię i nazwisko wychowawcy ..............................................................................
5. Data: ..................................
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ……..........................................................................
w konkursie recytatorskim „BRZECHWA DZIECIOM” organizowanym przez Gminne Przedszkole Publiczne im. Jana Brzechwy w Wierzbicy dn. 2 marca 2023r. .
............................................................Data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
*prosimy wraz ze zgłoszeniem karty uczestnictwa dołączyć tekst utworu literackiego prezentowanego przez dziecko.